Fizjoterapeuta to bardzo popularny w naszym kraju zawód medyczny. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, jak duże jest zapotrzebowanie na usługi specjalisty, który jest w stanie pomóc nam odzyskać zdrowie i sprawność. Jego kompetencje obejmują diagnostykę oraz leczenie wad postawy i skolioz, a także rehabilitację osób w śpiączce, po udarze czy cierpiących na poważne schorzenia neurologiczne. Przy tym praca z pacjentem nie ogranicza się tutaj do prostego wypisania recepty. To często wielogodzinna terapia, podczas której należy wyznaczać cele, motywować i niekiedy odnosić sukces metodą małych kroków. Warto dowiedzieć się więcej o niektórych usługach, które fizjoterapeuta może nam zaproponować.
Fizjoterapeuta – stymulacja bazalna
Niepełnosprawność może sprawić, że znacznie pogorszy się komunikacja pacjenta z jego własnym ciałem. Stymulacja bazalna to metoda rehabilitacji, która ma za zadanie przywrócić świadomość odczuwania ciała oraz umożliwić lepszy kontakt ze światem zewnętrznym. Fizjoterapeuta ma tutaj za zadanie zrekompensować niepełnosprawnej osobie jego brak możliwości doświadczania świata, poprzez zapewnianie odpowiednich bodźców oraz masaże.
Fizjoterapeuta – metoda FITS
Fizjoterapeuta może nam zaproponować metodę FITS, kiedy mierzymy się ze skoliozą. Bardzo często wykorzystuje się ją w pracy z dziećmi. Przebieg tej terapii na każdym etapie, od diagnostyki po samą rehabilitację planowany jest indywidualnie. Metoda ta uzyskała rekomendację Towarzystwa Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz, więc zdecydowanie warto się nią zainteresować. Tutaj https://neurorehabilitacjaopole.pl/ można znaleźć fizjoterapeutę z Opola, który ma duże doświadczenie w tym zakresie.
Fizjoterapeuta – metoda BSPTS
BSPTS to metoda stosowana w leczeniu skolioz idiopatycznych, która obejmuje trójpłaszczyznową korekcję kręgosłupa i postawy ciała, techniki asymetrycznego rozprężania klatki piersiowej, aktywację mięśniową oraz integrację pozycji ciała, którą udało się uzyskać w ramach terapii. Ten rodzaj rehabilitacji sprawdza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych.