Nie od dziś wiadomo, że bieganie jest lekarstwem zarówno dla ciała, jak i dla duszy. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów i zwiększenie wydolności organizmu. Ale co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z joggingiem?
Na wstępie warto wspomnieć, że mimo najszczerszych chęci nie każdy może pozwolić sobie na bieganie. Paradoksalnie przeszkodą może być duża nadwaga lub otyłość. Jogging niestety obciąża stawy, dlatego osoby mocno przy kości mogą uskarżać się na ból. Z tego względu lepiej zacząć od spacerów, a dopiero później zabrać się za bieganie. Warto przede wszystkim skonsultować się z lekarzem. W przypadku braku przeciwwskazań, należy przyjrzeć się posiadanemu wyposażeniu i wybrać optymalny teren. Zalecamy zakup obuwia wysokiej jakości, o odpowiednim wyprofilowaniu. To właśnie od butów w dużej mierze zależy komfort wynikający z uprawiania sportu. W okresie jesienno-zimowym przyda się również odzież termiczna oraz bezrękawnik. Zadbaj, by ubrania były wygodne. Pamiętaj – to nie pokaz mody, tylko sport. Panie powinny zwrócić uwagę na biustonosz (najlepiej sportowy) oraz frotkę lub opaskę, która pozwoli odgarnąć włosy z czoła, tak by w niczym nie przeszkadzały. Najlepiej odpuścić sobie bieganie po asfalcie i wybrać leśny krajobraz, gdzie nie tylko podłoże jest lepsze, ale również towarzyszą nam piękne widoki i świeże powietrze.
Jeśli pierwszy trening jeszcze przed Tobą, pamiętaj, by nie ustawiać sobie za wysoko poprzeczki. Gdy zaczniesz ,,z wysokiego C”, następnego dnia mogą dokuczać Ci olbrzymie zakwasy, przez co tylko się zniechęcisz. Rozpocznij jogging od marszu i powoli wprowadzaj trucht. Możesz to robić w trybie interwałowym – minuta marszu na minutę biegu. Z każdym treningiem zwiększaj czas na bieganie, a z czasem na pewno uda Ci się przebiec cały dystans. Z początku poświęć na jogging tyle czasu, ile potrzebujesz. Może to być 20 minut lub pół godziny. Później stawiaj sobie cele i staraj się je pokonywać. Słuchaj swojego ciała – bieg ma Ci sprawiać przyjemność, a nie być udręką. Kluczem do sukcesu jest regularność, nie szybkość. Monitoruj postępy za pomocą notatek lub specjalnej aplikacji, a z pewnością łatwiej będzie Ci się zmotywować.
I na koniec – nie zapominaj o rozgrzewce i rozciąganiu! Te dwa istotne punkty pozwolą Ci lepiej przygotować się na trening i zapobiec kontuzjom. Uprawiając sport minimum trzy razy w tygodniu i dając swojemu ciału jeden dzień przerwy na regenerację pomiędzy treningami osiągniesz upragnione efekty!