Płyn micelarny jest kosmetykiem, który znajdziesz w każdej drogerii. Jest to produkt, służący oczyszczaniu twarzy oraz usuwaniu makijażu. Od innych tego typu produktów wyróżnia się ty, że łączy w sobie działanie mleczka, żelu, toniku i płynu do demakijażu.
Jak działa?
Płyn micelarny jest roztworem wodnym, w którego składzie znajdziemy głównie micele. Są to mikroskopijne, kuliste cząsteczki, które charakteryzują się tym, iż pochłaniają tłuszcz i usuwają zanieczyszczenia. Działają podobnie jak magnes- przyciągają i pochłaniają tłuszcz oraz cząsteczki nałożonego makijażu.
Płyn micelarny działa oczyszczająco, usuwa makijaż, odświeża twarz oraz przywraca odpowiednie pH skóry. Może także wpływać na zwężenie rozszerzonych porów skóry oraz zapobiegać wykwitom skórnym. Dodatkowo płyn micelarny nawilża skórę. Płyny micelarne są zazwyczaj wzbogacone do dodatkowe składniki. Mogą to być na przykład: kwas hialuronowy, d-panthenol, ekstrakty roślinne.
Płyn micelarny sprawdzi się w celu: – porannego odświeżenia skóry i przygotowania jej do dalszej pielęgnacji, – demakijażu, – oczyszczenia skóry z zalegających zanieczyszczeń oraz serum.
Dla kogo?
Ze względu na brak lub minimalną ilość barwników i kompozycji zapachowych płyn micelarny może być stosowany w pielęgnacji niemalże każdego rodzaju skóry: od cery wrażliwej i atopowej, po alergiczną, naczyniową i trądzikową. Mając na uwadze typ swojej cery, możemy stosować płyn, który będzie dedykowany właśnie dla nas. W drogerii znajdziemy płyny dla cery suchej, tłustej czy mieszanej, ale też takie, które będą działać neutralizująco na zanieczyszczenia ze środowiska takie jak smog. Pomimo wielu zalet jakie posiadają płyny micelarne, jest jedna sytuacja, w której może on sobie nie poradzić. Chodzi o makijaż wykonany kosmetykami wodoodpornymi. Tutaj lepiej zastosować produkt o nieco silniejszym działaniu, zaś płyn micelarny użyć jako kolejną fazę oczyszczania twarzy.
Jak stosować?
Stosowanie płynu micelarnego jest banalnie proste. Wystarczy nasączyć wacik kosmetyczny produktem i delikatnie przetrzeć twarz, bez zbędnego pocierania, które mogłoby podrażnić skórę. Nieraz samo przyłożenie wacika wystarczy, gdyż wspomniane micele przyciągną wszelkie zanieczyszczenia. Cały demakijaż należy wykonywać do czasu, aż wacik będzie całkowicie czysty. Będzie to znak, że skóra została dokładnie oczyszczona i jest gotowa do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.